Vybavte si najlepšiu pôžičkuViete, že existuje mnoho typov pôžičiek, ale neviete sa z nich vysomáriť? V tomto článku vám predstavíme jednotlivé typy pôžičky tak, aby ste si už nikdy nemuseli povedať: „čo je toto za pôžička?“. Začnime všeobecným vysvetlením slova pôžička. Pôžička je akákoľvek služba, ktorej cieľom je poskytnúť nejaký objekt do užívania druhej osobe, no za podmienky, že požičaný objekt vráti tomu, kto mu ho požičal. V tomto texte však budeme našu pozornosť venovať finančným pôžičkám.

Osoba alebo spoločnosť, ktorá pôžičky poskytne, sa nazýva veriteľ. Čerpateľ pôžičky sa stáva dlžníkom, a teda je povinný požičané peniaze vrátiť. Vrátenie pôžičky prebieha buď jednorazovo alebo v splátkach. Vo väčšine prípadov nevraciate len sumu, ktorú ste si požičali, ale splatíte o niečo viac, pretože požičaná suma je navýšená o úrokovú sadzbu. Otázne je aj to, akú dobu sa daná pôžička spláca. Doba splatnosti sa pohybuje podľa toho, o aký typ pôžičky požiadate. Splatnosť pôžičky môže byť niekoľko dní, no môže dosiahnuť aj desiatky rokov.

Všetky typy pôžičky nájdete na internete, čo je zákazníkmi overená stránka, ktorá spolupracuje s viacerými licencovanými poskytovateľmi pôžičky. Základné delenie poskytovateľov pôžičiek je: bankové a nebankové spoločnosti. Ľudia majú tendenciu vyberať si a dôverovať skôr bankovým spoločnostiam. Pritom si neuvedomujú, že nie všetky nebankové spoločnosti sú súčasne aj nedôveryhodné resp. neseriózne. Aj nebankové spoločnosti môžu dostať licenciu na sprostredkovanie pôžičiek priamo od Národnej banky Slovenska. A stránka kolaboruje práve s tými licencovanými, ktorým môžete bezvýhradne dôverovať. Samozrejme, aj napriek tomuto faktu, nezabudnite si poriadne naštudovať podmienky jednotlivých sprostredkovateľov. Či už ide o bankové alebo nebankové spoločnosti.

Úverová kalkulačka

Ak si chcete byť istý, že vami vybraná pôžička bude výhodná, nezabudnite na pomoc nástroja – úverová kalkulačka. Úverová kalkulačka je dostupná aj na stránke hore, ale aj na stránkach jednotlivých sprostredkovateľov. Obsahuje údaje ako výška požičanej sumy, výška mesačnej splátky, dĺžka doby splácania, výška úroku a celková splatená suma. Pomocou kurzoru si môžete nastaviť také údaje, aké vám najviac vyhovujú a priamo cez úverovú kalkulačku môžete požiadať o pôžičku, ktorú ste si sami nastavili.

Ušetrite na zbytočných poplatkochDelenie pôžičky

Vyššie sme sa už zmienili o základnom delení poskytovateľov pôžičiek na bankové a nebankové spoločnosti. Okrem toho však môžeme pôžičky rozdeliť aj podľa toho, ako dlho sa splácajú. V tomto kontexte rozdeľujeme krátkodobé pôžičky a dlhodobé pôžičky.

  1. Krátkodobé pôžičky

Krátkodobé pôžičky sú také pôžičky, ktorých splatnosť sa pohybuje od niekoľkých dní, týždňov až po niekoľko mesiacov. Krátkodobé pôžičky väčšinou sprostredkúvajú nižšie sumy, ktoré však stále môžu byť veľmi nápomocné. Môžete si požičať už od 20 eur až do 6 000 eur. Krátkodobé pôžičky majú svoju podkategóriu, a tou je pôžička ihneď a rýchla pôžička.

a, Pôžička ihneď

Pôžička ihneď patrí medzi nebankové pôžičky a zároveň je to najrýchlejšia pôžička na trhu. Rýchlejšia skutočne neexistuje, pretože vám vie peniaze doručiť najneskôr do 24 hodín, od odoslania žiadosti a v najlepšom prípade do 10 minút od schválenia žiadosti. Poznáte lepšiu ponuku? Ak nežiadate priamo niekoho, kto vám môže peniaze poskytnúť okamžite, tak lepšiu ponuku nenájdete.

Pôžička ihneď vám dokáže sprostredkovať až 500 eur so splatnou dobou 3 mesiace. Túto ponuku vám poskytne XS pôžička. Nebankové spoločnosti Ferratum a Pôžičkomat vám sprostredkujú do 350 eur, pričom splácať môžete s Ferratum maximálne 31 dní a s Pôžičkomatom 15 dní. Samozrejme, ak by ste nemali potrebnú sumu na splatenie v deň splatnosti, okamžite kontaktuje sprostredkovateľa a poproste ho o odklade splátky. Pravdepodobne to bude za poplatok, ale stále to bude výhodnejšie, ako dostať zápis do registra dlžníkov, prípadne vysokú pokutu za nerešpektovanie termínu splatnosti.

Nebankové spoločnosti Ferratum a Pôžičkomat vám okrem iného ponúkajú aj veľmi výhodnú akciu v podobe odpustenia úrokov, ak vám pôžička ihneď bude u nich schválená po prvýkrát.

Pôžička ihneď je pôžička pre nezamestnaných, pôžička bez registra, pôžička bez dokladovania príjmu, pôžička bez ručenia a pôžička bez dokladovania účelu.

b, Rýchla pôžička

Rýchla pôžička je dostupná u bankových aj nebankových spoločnostiach. V porovnaní s pôžičkou ihneď vám rýchla pôžička poskytne vyššie sumy s dlhšou dobou splatnosti, avšak treba počítať s náročnejšími kritériami na získanie, hlavne v prípade žiadosti v bankových spoločnostiach. To, že rýchla pôžička je rýchla, znamená, že vám môže byť doručená už do 7 dní od odoslania žiadosti. Nebanková rýchla pôžička vám dokáže sprostredkovať až do 6 000 eur. S bankovými spoločnosťami je rýchlo získaná suma obmedzenejšia.

Rýchla pôžička väčšinou neprináša žiadne akcie v podobe odpustenia úroku, môžete však natrafiť na ponuky so skutočne výhodným úrokom.

  1. Dlhodobé pôžičky

Dlhodobé pôžičky sa vyznačujú tým, že ich splatnosť je, v porovnaní s krátkodobými pôžičkami, oveľa dlhšia. Môže sa vyšplhať až na 30 rokov. Medzi dlhodobé pôžičky zaraďujeme klasické pôžičky a refinancovanie pôžičky. Dlhodobé pôžičky sú dostupné v bankových aj nebankových spoločnostiach.

a, Klasická pôžička

Klasická pôžička je asi najznámejšou pôžičkou vôbec. Poskytuje vysoké sumy, nebankové pôžičky sú dostupné do 100 000 eur, bankové pôžičky vám poskytnú aj vyššie sumy, no je potrebné počítať s tým, že budete musieť dokladovať účel využitia sumy, dokladovať príjem, prípadne dodať potvrdenie od zamestnávateľa, založiť nehnuteľnosť… Klasická pôžička má aj dlhšiu dobu vybavovania. Mali by ste rátať minimálne s dvoma týždňami, kým bude vaša žiadosť posúdená, prípadne, kým budú peniaze odoslané na váš účet. Klasické pôžičky sa väčšinou splácajú niekoľko desiatok rokov, maximálne si však môžete zvoliť 30 splatných rokov.

b, Refinancovanie pôžičky

Refinancovanie pôžičky je akási podskupina klasickej pôžičky. Pretože poskytuje vyššie sumy na vyplatenie už vašich existujúcich dlhov. Väčšinou sa ľudia rozhodnú pre refinancovanie pôžičky, pretože už nezvládajú splácať viacero úverov. Refinancovanie pôžičky ich všetky spojí do jedného úveru a väčšinou žiadatelia získajú lepší úrok, lepšiu dobu splácania a výhodnejšie splátky.

Správny výber je kľúčovýVybrané pôžičky

Prejdime k ešte konkrétnejšiemu deleniu pôžičiek. Podľa jednotlivých osobných požiadaviek, si môžete vybrať jednu z týchto špeciálnych nebankových pôžičiek:

Pôžička bez registra pre žiadateľov so zápisom v registri dlžníkov, podľa kritérií jednotlivých poskytovateľov môžete požiadať bez registra aj o vyššie sumy

Pôžička bez dokladovania príjmu pre žiadateľov s nízkym príjmom, so žiadnym zamestnaneckým príjmom, prípadne pre žiadateľov s utajovanými príjmami.

Americká pôžička je variant pôžičky bez dokladovania príjmu a pôžičky bez registra. Americká pôžička je pôžička, ktorá poskytuje relatívne vysoké sumy bez dokladovania príjmu a dostupná je aj dlžníkom v registri, no je potrebné ručiť nehnuteľnosťou.

Pôžička pre nezamestnaných je dostupná všetkým znevýhodneným žiadateľom, ktorí môžu požiadať až do 500 eur. Ak si ste istý, že vaše dávky budú stačiť na splatenie vami vybranej pôžičky, ničoho sa nemusíte obávať. Pôžička pre nezamestnaných je vhodná aj pre dôchodcov, študentov, živnostníkov či ženy na materskej.

Špeciálne bankové aj nebankové pôžičky:

Pôžička bez dokladovania účelu sú pre tých, ktorí so chcú požičať, ale nechcú dokladovať využitie pôžičky. Táto pôžička vám môže poskytnúť vyššie, ale aj nižšie sumy.

Pôžička bez ručenia nehnuteľnosťou je vhodná pre tých, ktorí kvôli nízkym požičaným čiastkam nechcú prísť o celú nehnuteľnosť. Pri vyšších pôžičkách treba počítať s ručením nehnuteľnosťou u všetkých poskytovateľov, nižšie pôžičky od serióznych poskytovateľov nebudú požadovať ručenie nehnuteľnosťou.

Spôsoby požiadania pôžičky

O pôžičku môžete požiadať viacerými spôsobmi. K dispozícii je vám sms pôžička, telefonická pôžička, pôžička online a osobná pôžička. Osobne môžete o pôžičku požiadať vo všetkých bankových spoločnostiach, ktoré majú pobočku. Problém nastáva pri nebankových spoločnostiach, ktoré majú len veľmi zriedkavo nejakú pobočku. Pôžička online a telefonická pôžička je dostupná u každého poskytovateľa a sms pôžička má 3 hlavných poskytovateľov (Ferratum, Trila, Smscredits pôžička). Nech si už vyberiete akýkoľvek spôsob, veríme, že to bude ten správny.

Aj tento článok o pôžičkách na Wikipedii vám, v prípade záujmu, môže pomôcť dostať sa do hĺbky danej problematiky.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *