Dovoz auta zo zahraničia môže byť atraktívnou voľbou pre mnohých zákazníkov vzhľadom na širší výber modelov, lepšiu výbavu alebo nižšie ceny. Avšak pri dovoze vozidla je potrebné zabezpečiť povinné zmluvné poistenie (PZP) pre jeho legálnu prevádzku na verejných cestách. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si zaistiť PZP pre auto dovezené zo zahraničia.

Povinné zmluvné poistenie pre dovoz vozidla

PZP je povinné pre všetky vozidlá, ktoré sa prevádzkujú na verejných cestách. Toto poistenie pokrýva škody spôsobené vaším vozidlom tretím stranám. Predtým, ako si zaistíte PZP pre auto dovezené zo zahraničia, musíte splniť niekoľko krokov:

  • Odhlásiť vozidlo v krajine pôvodu: Pred tým, ako vozidlo dovezieme, je potrebné ho odhlásiť v krajine pôvodu. Získate tak potrebné doklady na prihlásenie vozidla v novom štáte.
  • Prejsť technickou kontrolou: Po dovoze vozidla do nového štátu musíte prejsť technickou kontrolou, ktorá zabezpečí, že vozidlo spĺňa miestne bezpečnostné a emisné normy. Musíte si spraviť aj kontrolu originality.

Ako získať PZP pre auto dovezené zo zahraničia

Po splnení týchto krokov môžete začať hľadať PZP pre svoje dovezené vozidlo. Nasledujte tieto kroky:

  • Porovnanie ponúk cez PZP kalkulačku: Prejdite ponuky rôznych poisťovní a porovnajte ich podmienky a ceny. Uistite sa, že zvolená poisťovňa poskytuje poistenie pre vozidlá dovezené zo zahraničia.
  • Kontaktujte poisťovňu: Po výbere poisťovne kontaktujte ich zástupcu a predložte všetky potrebné doklady, ako sú technický preukaz vozidla, kúpna zmluva a doklady o odhlásení vozidla v krajine pôvodu.
  • Uzavretie poistnej zmluvy: Po overení vašich dokladov a schválení žiadosti uzavriete poistnú zmluvu s vybranou poisťovňou. Nezabudnite si prečítať všetky podmienky a zabezpečiť, že poistenie pokrýva všetky povinné aspekty.

Platba PZP

Po uzavretí poistnej zmluvy bude potrebné zaplatiť prémie za PZP. Väčšina poisťovní ponúka možnosť jednorazovej platby alebo splátkového kalendára, ktorý môže byť kvartálny, polročný alebo ročný. Platbu môžete uskutočniť priamo v poisťovni, cez bankový prevod alebo online.

Získanie zelenej karty

Po zaplatení PZP by ste mali dostať tzv. „zelenú kartu“ od svojej poisťovne. Zelená karta je medzinárodný doklad o poistení, ktorý potvrdzuje, že vaše vozidlo je poistené v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a niektorých ďalších krajín. Uistite sa, že máte zelenú kartu so sebou, keď cestujete so svojím vozidlom do zahraničia.

Prihlásenie vozidla

S platným PZP môžete pokračovať v procese prihlásenia vozidla. Získajte potrebné povolenia a doklady od miestnych úradov a zaregistrujte svoje dovezené vozidlo podľa miestnych predpisov.

Získanie PZP pre auto dovezené zo zahraničia je nevyhnutným krokom pri legálnej prevádzke vozidla na verejných cestách. Dôkladne porovnajte ponuky rôznych poisťovní, aby ste našli tú najvýhodnejšiu pre vás, a nezabudnite na splnenie všetkých potrebných krokov, ako je technická kontrola a získanie zelené karty. Takto zaistíte bezpečnú a legálnu prevádzku svojho dovezeného vozidla.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *